LIPKA, z.s. má registrované vlastní nestátní zdravotnické zařízení – denní stacionář, s omezenou registrací na poskytování rehabilitační a logopedické péče. NZZ je nedílnou součástí Centra denních služeb. Odborní profesionální pracovníci poskytují potřebnou rehabilitační a logopedickou péči uživatelům denního stacionáře v souladu s jejich osobními potřebami a indikací odborného lékaře.
Na rehabilitačním pracovišti poskytujeme rehabilitační péči dětem, mládeži a dospělým osobám se zdravotním postižením, uživatelům Centra denních služeb. Rehabilitace je poskytována na základě písemného souhlasu uživatele nebo jeho zákonného zástupce (rodičů), který je uveden v dotazníku uživatele služby denního stacionáře.
vodoléčebné procedury
- celková relaxační koupel
- částečná vířivá koupel dolních končetin
elektroléčebné procedury
- parafínové zábaly, rašelinové zábaly
- biomag
- světelné terapie - solux, infrasolux (infračervené světlo), infraterap (horské slunce)
- ultrazvuk
- diadynamické proudy
- lymfoven
- masážní přístroje
- inhalátor
Logopedická péče má svoji nezastupitelnou úlohu při rozvoji komunikačních schopností a dovedností, které jsou předpokladem úspěšné sociální adaptace a integrace jedince. Proto je i nedílnou součástí poskytovaných sociálních služeb, orientovaných na co nejlepší začlenění dětí, mládeže a dospělých osob se zdravotním postižením do běžného způsobu života.
Komunikace člověka je aktivitou, jíž dává světu informaci, že existuje.
Režim provozu logopedie :
Provoz na pracovišti klinické logopedie probíhá od 8:00 do 16:00 hod. Během dne si uživatele logopedka převezme na logopedické sezení jednotlivých tříd a pracovních skupin po ukončení terapie se vracejí zpět v 30 min. intervalech. Někteří klienti dochází na terapii v doprovodu rodičů.
Logopedická terapie zahajujeme vždy po důkladném vstupním vyšetření, na základě lékařského doporučení a prostudování všech dostupných lékařských i školských zpráv. Dle postižení je nutná informativní dokumentace od foniatra, neurologa, psychologa, psychiatra… Vždy vedeme rozhovor také s rodiči.
Klienti navštěvují pracoviště dle stanovených diagnóz, průměrně 2krát měsíčně.
Průběh terapie a vedení dokumentace:
Logopedickou terapii poskytujeme podle speciálních logopedických metodik u jednotlivých diagnóz, jenž jsou rozděleny do 10 základních kategorií narušené komunikační schopnosti:
O jednotlivých terapiích vedeme písemnou dokumentaci, jenž se řídí metodikami jednotlivých zdravotních pojišťoven a je bodově hodnocena podle bodového sazebníku a tzv. „nasmlouvaných“ kódů zdravotních výkonů. Dokumentace logopedického pracoviště je uložena na logopedickém pracovišti. Za její vedení odpovídá klinická logopedka. Práce s dokumentací podléhá ustanovením Zákona č. 111/2007 Sb., ze dne 15.5. 2007 a to především ve věci práva nahlížení do zdravotnické dokumentace a práva na pořizování výpisů, opisů nebo kopií zdravotnické dokumentace. Obsahuje:
- osobní identifikace
- osobní anamnéza
- rodinná anamnéza
- vyšetření, resumé
3. Záznam o jednotlivých terapiích
V průběhu terapie vykonáváme tzv. kontrolní vyšetření, jež se provádějí dle sazebníku1x až 2x za čtvrtletí. Se závěry seznamujeme rodiče. Ti po zacvičení, pod průběžným vedením logopeda a na základě sestaveného harmonogramu terapie pracují i doma.
Logopedickou péči ukončujeme závěrečným kontrolním šetřením, které je zaměřeno na zhodnocení komunikačních schopností a dovedností s ohledem na sociální adaptaci a integraci uživatele do běžné populace svých vrstevníků.
Vývoj řeči je záležitost dlouhodobá, stejně jako nácvik verbální i neverbální komunikace, proto je třeba mít velkou trpělivost a cíleně využívat kladné motivace.